MANİKÜR & PEDİKÜR


Manikür Pedikür Nedir Nasıl Yapılır?


Güzel ve sağlıklı görünmek için vücut estetiğine dikkat ediyor ve genç kalmak için egzersiz, diyet ve bakım gibi birçok yöntemlere başvuruyoruz. Manikür ve pedikür de el – ayak güzelliğimizin birer formülüdür. Manikür ve pedikür, ellerinizin ve ayaklarınızın sağlıklı ve güzel görünmesi için uygulanan kozmetik tedavilerdir. Biz de bu yazımızda, manikür pedikür nedir nasıl yapılır ve faydaları neler sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Hazırsanız, sorularımızın yanıtlarını bulmaya başlayalım.

Manikür Pedikür Nedir?
Manikür Pedikür Nedir Nasıl Yapılır?

Manikür pedikür, el, ayak ve tırnaklarımızın sağlığı ve güzelliği için uygulanan profesyonel bakımlardır. Manikür, el ve el tırnaklarının bakımı; pedikür ise, ayak ve ayak tırnaklarının sağlığı ve güzelliği için uygulanan tedavi ve bakım yöntemleridir.

Manikür tedavisinin tarihi, yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanır. Hindistan’da kına ojelerin kullanılmasıyla başlayan süreç, ardından Çin’e taşındı. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi, tırnaklarına verdiği değer sayesinde manikürün gelişimi devam etti. En dikkat çeken detaylar ise 1975 yılında Fransa’da şekillendi. Şimdilerde “French” olarak bilinen Fransız manikürü, birkaç sihirli dokunuşla el tırnaklarını doğal görünümünü zirveye taşıyan kozmetik bir bakımdır. Tıpkı resimde olduğu gibi.

Pedikür; “Ayak” anlamına gelen pedi ve “Tedavi” anlamı olan cure kelimelerinin birleşimiyle oluşmuştur. İlk olarak Mısır’da ortaya çıkmıştır. Mısır firavunun hizmetkarı tarafından geliştirilen bu bakım, günümüzde ayak ve ayak tırnaklarının sağlığını ve güzelliğini desteklemektedir.

Manikür Pedikür Nedir Nasıl Yapılır?
Genel olarak manikür; cildi yumuşatma, tırnak derisi geriye itme, tırnak diplerini ölü deriden arındırma, tırnakları törpüleme, şekil verme parlatma, cilalama, oje sürme ve el masajı gibi bir dizi işlemler içerir. pedikür de ayak ve ayak tırnaklarına, manikür tedavisinde olduğu gibi aynı işlemler uygulanır. Düzenli, Fransız, Amerikan, spa, taş ve jel; Dünya çapında uygulanan manikür pedikür çeşitleridir.

Şimdi, manikür ve pedikür nedir nasıl yapılır sorularını daha iyi anlamak için tek tek inceleyelim.

Manikür Nasıl Yapılır?
Manikür Pedikür Nedir Nasıl Yapılır?

Maniküre başlamadan önce, manikürü yapacak uzman kişi, ellerini dezenfekte etmelidir. Manikür için kullanılacak aletler kaliteli olmalı ve sterilize edilmelidir.

Manikür, genel olarak şu şekilde yapılmaktadır:

El tırnaklarında oje varsa, alkol ile temizlenir ve kurutulur.
Eller, şampuan, limon, zeytin yağı ya da lavanta yağı içeren ılık suda 5-10 dakika kadar bekletilir. Bu sayede ellerin ve tırnakların nemlendirilmesi ve yumuşatılması sağlanır.
Tırnak etlerinin düzgün olmayan kısımları tırnak makasıyla alınır.
Eller iyice kurutulur.
İsteğe göre tırnaklar kısaltılır.
Küt, yuvarlak, kare, oval veya kare oval olacak şekilde törpülenir ve diplerine krem sürülür.
Törpüleme işlemi bittikten sonra tırnaklar, ölü derilerden arındırılır.
El tırnakların kenarlarındaki deriler, tahta ya da plastik çubuk yardımıyla nazikçe hafif geriye itilir.
Tırnaklardaki pürüzler giderilir.
Ellere nemlendirici krem sürülerek masaj yapılır. Ardından el ve tırnaklar temizlenir ve kurutulur.
Tırnakları korumak ve güzelleştirmek için cila ya da oje sürülür.
Manikür videosunu izlemek için Eğitim Bilişim Ağı olan EBA üzerinden manikür yapımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Pedikür Nasıl Yapılır?
Manikür Pedikür Nedir Nasıl Yapılır?

Bizi taşıyan organlarımız olan ayaklarımıza gerekli özeni göstermeli, belli aralıklarla bakım yaptırmalıyız. Pedikür işlemleri, sırasıyla şu şekilde yapılır.

Ayak tırnakları kısaltılır. Bu kısaltma işlemi, ayakkabı içinde zarar görmemesi için, el tırnaklarına göre daha fazla olmalıdır.
Tırnaklar törpülenir ve diplerine yumuşatıcı krem sürülür.
Ayaklar, yumuşamaları için ılık suda 5 dakika kadar bekletilir.
Bekleme işleminden sonra tırnak etleri özenle kesilir.
Son törpüleme işlemiyle tırnakların son şekli verilir.
Kremle ayaklara masaj yapılır ve ayaklar nemlendirilir.
Ayak ve tırnaklar kremden arındırılır. Oje sürülerek pedikür işlemi tamamlanır.
El ve ayak bakım işlemlerini tamamladık. Şimdi gelin, manikür ve pedikürün faydaları nelermiş; hep birlikte görelim.

Manikür ve Pedikürün Faydaları
Manikür Pedikür Nedir Nasıl Yapılır? – Manikür ve Pedikürün Faydaları Neler?

Aşağıda, el ve ayak bakımının faydalarını sıraladık. İşte manikür ve pedikürün faydaları:

Kan dolaşımını arttırır.
El ve ayak bakımı sırasında uygulanan peeling ve masaj, kan dolaşımını arttırır. Ayrıca, eklemlerin hareketliliğini sağlar.

Stresi azaltır.
Manikür ve pedikür işlemleri sırasında uygulanan masajlar, ellerin ve ayakların rahatlamasına yardımcı olur. O bölgelerdeki stresi azaltır. Bu da sizi dinlendirir.

Pürüzsüz cilt ve pürüzsüz tırnaklar.
Manikür ve pedikürü düzenli yaptırdığınız takdirde, el, ayak ve tırnaklarınız sürekli pürüzsüz olmasını ve yumuşak kalmasını sağlayacaksınız.

Tırnaklarınızın sağlığını korur.
Manikür ve pedikür sayesinde, tırnaklarınız daha sağlıklı ve güçlü olur. Bu da, tırnaklarınızın mantar ve diğer enfeksiyonlara yakalama şansını azaltır.

Çekmeköy Taşdelen Kuaför sitesinin bu görselinde, Ahmet Acar bayan kuaförü tarafından pedikür yapılmış ve ayak tırnaklarına kırmızı oje sürülmüş ayaklar var.
Manikür Pedikür Nedir Nasıl Yapılır – Manikür ve Pedikürün Faydaları Neler?

Sonuç olarak manikür ve pedikür; el, ayak ve tırnaklarınızın sağlığını korumak için yapılan bir sıra işlemlerdir. Bu işlemler, hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak, hem de çeşitli rahatsızlıkların önüne geçmiş olacaksınız. Umarız, manikür pedikür nedir nasıl yapılır ve faydaları neler sorularının cevaplarını buldunuz. Şimdi, el ve ayaklarınıza bakın ve kendinize şu soruyu sorun:

“Acaba bakım zamanı gelmedi mi?”

Sizleri salonumuza bekliyoruz.